← Späť na aktuality

Čo nové u tatranských dobrovoľníkov?

Tatranská dobrovoľnícka služba žije a pracuje.

Mrzí nás, že sme sa Vám tento rok dostatočne na našom blogu nevenovali, ale nastali u nás viaceré zmeny, o ktorých sa Vás teraz pokúsime informovať.

Prvá a zásadná zmena nastala na poste šéfa dobrovoľníkov. Náš Matej, ktorého niektorí z Vás poznali, opustil naše rady a odišiel na univerzitu. Písali sme o tom v inom blogu tu. Teší nás, že sme po skoro dvojmesačnom hľadaní našli skúseného a šikovného nástupcu Martina, ktorý dennodenne vyráža s našimi dobrovoľníkmi do terénu.

Druhou zmenou je zmena v ubytovaní. V máji, pred začiatkom sezóny, sme sa pustili do rozsiahlej etapy rekonštrukcie nášho Domu hostí. Dobrovoľníci minulý rok bývali v chatkách v Tatranskej Lesnej. Neustále sťažnosti na zimu a nevhodné podmienky nás prinútili pustiť sa do rekonštrukcie Domu hostí na Skalnatom plese. Dobrovoľníci tak teraz bývajú na vysokohorskej chate Encián, kam chodia lanovkou. Síce nám ešte stále chýba dobudovaná spoločná kuchynka, ale WC, kúpeľňa, postele, teplo a sucho sú oproti minulému roku samozrejmosťou.

Popasovali sme sa aj s našou webovou stránkou a aj na nej už badať zmeny.

Posledné dva mesiace sme intenzívne pracovali na úplne novom systéme koordinácie a riadenia dobrovoľníkov. Popravde treba priznať, že sa trochu opičíme po Poliakoch, ktorí to už majú dávno vymyslené, avšak prispôsobujeme našu stránku svojim potrebám. Z pohľadu dobrovoľníka je dôležité najmä to, že vidí aj ostatných dobrovoľníkov, ktorí s ním nastupujú na turnus. Novinkou je aj možnosť komunikácie medzi dobrovoľníkmi v intranete. Je to pre nich užitočný nástroj, pretože si medzi sebou môžu vymieňať informácie o doprave, strave a pod.

Do konca týždňa bude zaktualizovaná aj takzvaná karta dobrovoľníka, do ktorej budeme môcť pridávať priznané benefity, uvidíme presný výkon každého dobrovoľníka a pod. Sprehľadnený a transparentný systém zároveň zjednoduší aj prácu koordinátorov.

To všetko na stránke www.krajsietatry.sk

Ďalšou, a z nášho pohľadu veľmi zásadnou, novinkou v tomto roku, na ktorej sme dlhodobo pracovali, sú naši vlastní terénni pracovníci.

Povedzme si najprv pár slov o tom, prečo terénnych pracovníkov vôbec potrebujeme. Dobrovoľníci pracujú najmä na údržbe turistickej infraštruktúry – starajú sa o chodníky, lavičky, zábradlia na turistických chodníkoch apod. Musíme však našim partnerom garantovať výkon a kvalitu odvedených prác. To znamená, že napríklad musíme byť schopní zaručiť stabilitu mostíka alebo pri prerezávke chodníka musia dobrovoľníci pracovať s motorovými pílami. Technicky náročnejšie práce nemôžeme nechať robiť dobrovoľníkov, ktorých vôbec nepoznáme. Preto sme aj tento rok pomohli odchovancom z detských domovov, ktorí sa stali našimi terénnymi pracovníkmi. Každý deň vyrážajú do lesa po boku dobrovoľníkov, a tak si navzájom pomáhajú. Dobrovoľníci turistom a odchovancom, a naopak.

A kto tu už doteraz bol? V júli sme privítali 12 dobrovoľníkov z Belgicka, 32 dobrovoľníkov z Ameriky, asi 50 dobrovoľníkov zo Slovenska, 4 Poľky. A to sme ešte ani poriadne nezačali.