Vitajte v Dome hostí

Dom hostí Tatranského okrášľovacieho spolku, alebo skrátene chata Encián, vznikla v lete 2014 v priestoroch bývalého hotela Encián v budove architekta Dr. Jurkoviča. Bývalý hotel Encián bol pristavený nad technickú časť lanovky Wiesner bez projektovej dokumentácie v roku 1937 a poskytoval nocľah pre 20 turistov spolu s kuchyňou a denným barom.

V roku 2011 sme prvýkrát stáli na bývalej vyhliadke a premýšľali, čo s tým urobiť. Dýchal na nás genius loci miesta. Gorali veria v silu myšlienky, a tak sme jej uverili aj my. Vytvoríme dom hostí pre našich dobrovoľníkov.

Po troch náročných rokoch rekonštrukčných prác sa nám to podarilo a dnes v podkroví v pôvodných troch izbách vzniklo 10 lôžok pre hostí so spoločnou kúpeľňou a WC pre dámy a pánov. Každá izba je vybavená centrálnym kúrením a umývadlom pre osobnú hygienu.

Encián vždy „patril“ lyžiarom a keďže sme lyžiari, aj u nás je samozrejmosťou obrovská lyžiareň so žehličkami a kopou voskov.

Veríme, že sa u nás budete cítiť tak, ako sme si to predsavzali my v našom nepísanom hesle: „Úplne pohodová rodinná atmosféra!“

Vysokohorské chaty zvyknú niektorí nazývať majákmi uprostred mora skál a snehu. Pre nás horalov sú obvykle stelesnením rodinnej a príjemnej teplej pohody, ktorú chatári vytvárajú, a preto sme vždy radi za každý večer strávený v ich službách.