Legenda Encián

Encián je národnou kultúrnou pamiatkou známou tiež ako hotel Encián Skalnaté pleso zapísanou v registri kultúrnych pamiatok Slovenskej republiky pod č. 3850/3. Budova Enciánu, dielo veľkého slovenského architekta Dr. Jurkoviča, bola pôvodne rozdelená na dve samostatné časti – lanovkovú a hotelovú.

Hotel Encián postavený v roku 1937 bez projektovej dokumentácie bol na tú dobu veľmi moderným hotelom- jedným z najmodernejších hotelov strednej Európy. Snívali sme o tom tri roky. Hľadali sme možnosti, spôsoby, peniaze. On po celý ten čas len ticho stál a hľadel na nás svojimi širokými, tu a tam rozbitými oknami. Len málokto tuší, čo táto legenda, ktorá s dôstojnosťou sebe vlastnou dala tvár Skalnatému Plesu, v sebe ukrýva.

Encián je úžasná stavba, ktorá kedysi slúžila ako konečná stanica I. etapy lanovej dráhy a zároveň údolná stanica lanovky Skalnaté pleso – Lomnický štít.

Pôvodný projekt architekta Dušana Sama Jurkoviča investor počas výstavby rôznymi spôsobmi pozmenil a zasiahol tak do nádherných línií autorovho konceptu. Budovu postupne dopĺňali rôzne prevádzky, okrem technologického zázemia v nej bolo možné nájsť aj reštauračnú a ubytovaciu časť. Doba však bola k Enciánu neúprosná.

Keď v 70.rokoch postavili novú kabínkovú lanovku z Tatranskej Lomnice na Skalnaté Pleso, do jej vedľa postavenej budovy sa postupne začal presúvať aj život z Enciánu. Okolo rekonštrukcie sme nechceli robiť veľa kriku, pretože od začiatku sme do toho šli s obrovskou pokorou a úctou k miestu, ktorého genius loci si to naozaj zaslúži.