FAQ pre Tatranských dobrovoľníkov

1. Pre koho je dobrovoľníctvo určené?

Dobrovoľníctvo v Tatranskej dobrovoľníckej službe je určené každej plnoletej osobe bez rozdielu pohlavia, rasy, vierovyznania alebo inej príslušnosti. Dievčatám a chlapcom, ženám a mužom, penzistom. Každý je u nás vrelo vítaný.

P.S.: Vždy máme viac báb. 😀

2. Aké zručnosti mám mať?

Žiadne a čím viac vieš, tým lepšie. Ak vieš hobľovať, obracať sa s krompáčom, lopatou a hrabľami je to super. A pokiaľ nie, tak ťa to naučíme.

3. Ubytovanie

Ubytovaní ste v Dome hostí Tatranského okrášľovacieho spolku, kde platí ubytovací poriadok pre poriadok. 🙂 Link nájdeš tu: krajsietatry.sk/chata-encian

4. Stravovanie

Stravovanie je zabezpečené dvoma spôsobmi. (I) Varíš si sám v našej dobrovoľníckej kuchynke na vybavení kuchyne pre dobrovoľníkov alebo (II) Objednáš si stravu u nás za nákladové ceny.

Strava za nákladové ceny obsahuje 2 jedlá denne. Výdatné raňajky z ktorých si pripravíš obed do terénu a večeru pozostávajúcu z polievky a druhého jedla. Cena za tieto dve jedlá je stanovená 10 EUR na osobu za deň (tzn. za 5 dňový turnus zaplatíš 50 EUR)

Potraviny si môžeš skladovať v dobrovoľníckej chladničke a nakupovať ich v Tatranskej Lomnici.

5. Čo si mám obliecť a čo si mám so sebou priniesť?

Dones si dostatok oblečenia pre akékoľvek počasie. Počítaj totiž s tým, že aj napriek tomu, že sa v Dome hostí kúri, budeš bývať vo vlhkom prostredí, keďže si vo vysokej nadmorskej výške.

Okrem toho si dones poriadne horské topánky a pracovné rukavice spolu so starými tričkami a nohavicami, ktoré ti nebude ľúto zničiť.

A samozrejme dobrú náladu. 😀

6. Poistenie a zodpovednosť za škodu

Tatranský okrášľovací spolok za teba neuzavrie poistenie v prípade úrazu na horách, ani poistenie zodpovednosti za škodu. Ak chceš vykonávať dobrovoľnícku službu u nás, je nutné, aby si obe tieto poistenia mal. Štandardne ich poskytujú všetky komerčné poisťovne a stojí na týždeň pár EUR. Bez poistenia u nás nemôžeš robiť dobrovoľníka.

7. Práca a o čom vlastne je dobrovoľníctvo

Od dobrovoľníka očakávame, že bude pracovať aspoň 6 hodín čistej práce, ak mu v tom nič nebráni (zdravotný stav , iné prekážky). Ste tu však dobrovoľne, preto pracujete, koľko vládzete.

Zápisom na zadanie TDS však viete, čo sa od Vás asi očakáva, aké úlohy by ste mali splniť.

8. Je tam vôbec mobilný signál alebo internet?

Mobilný signál je na Skalnatom úplným štandardom, čo sa už nedá povedať o internete. Žiadna TV, žiaden internet.

9.Benefity

Na benefitoch stále pracujeme, lebo je to veľmi tenký ľad po ktorom kráčame. Na jednej strane chceme, aby ľudia do Tatier prichádzali sami od seba a nie za benefity.

Zároveň však chceme, aby ste boli nejakým spôsobom ohodnotení. Preto máte (okrem iného) počas dobrovoľníckej služby možnosť bezplatného vstupu do Lyžiarskeho múzea v Tatranskej Lomnici, Múzea TANAPu a do Botanickej záhrady.

10. Doprava

Od tvojho príchodu, až do odchodu dopravu zabezpečuje Tatranský okrášľovací spolok. Teda Tvojou úlohou je dopraviť sa na miesto určenia, obvykle do Tatranskej Lomnice. Potom sa už budeš voziť lanovkami, električkou, našimi autami a bicyklami, ktoré sú Ti k dispozícii.

11. Kto sa o mňa stará?

Stará sa o teba tím TDS na čele so šéfom TDS, ktorý Ti je k dispozícii každý deň na telefónnom čísle +421 903 89 11 73, alebo volaj priamo na Encián do Domu hostí na +421 /52 772 00 27. Sme tu pre Vás, aby sme Vám slúžili a Vy ste tu preto, aby ste nám pomohli pri pomoci Tatrám.