Projekty

Prehľad projektov organizovaných Tatranským okrášľovacím Spolkom

Prebiehajúce projekty

Tatranská dobrovoľnícka služba

Tatranská dobrovoľnícka služba (TDS) je určená všetkým, ktorí chcú pomôcť Tatrám. Tatranská dobrovoľnícka služba je šanca pre širokú verejnosť s osobitným zreteľom a prístupom smerom k mladým ľuďom, tínedžerom, študentom, absolventom stredných a vysokých škôl. Zámerom je vytvárať také podmienky, ktoré budú pre každého ašpiranta príležitosťou pre sebarealizáciu v oblasti ochrany a zveľaďovania životného prostredia, zachovania a obnovy kultúrnych pamiatok, celkovo rozvoja a zachovania kultúrneho a prírodného dedičstva. Bez rozdielu v tom, či ide o remeselníka alebo architekta, vytvorí Tatranský okrášľovací spolok ako garant projektu spolu so svojimi partnermi podmienky pre sebarealizáciu každého dobrovoľníka. Ďalšie podrobnosti a detaily dobrovoľníckej práce stanovuje regula Tatranskej dobrovoľníckej služby, ktorá je základným dokumentom Tatranskej dobrovoľníckej služby.

Viac info na: krajsietatry.sk/tds

Chata Encián

Chata Encián je otvorená celoročne, pre okoloidúcich turistov poskytuje nielen občerstvenie, ale aj nocľah. V každej minúte v roku a v každej situácii je na chate prítomný personál, ktorý je pripravený Vám poskytnúť potrebné útočisko aj pomoc.

Chata Encián disponuje 10 lôžkami. Usporiadanie izieb je nasledovné: 2x dvojlôžková izba , 1x šesťlôžková izba s poschodovými posteľami. V izbách sa nachádza umývadlo, WC a sprchy s teplou vodou sú na chodbe. V prípade zlého počasia je možné prespať aj núdzovo na povale vo vlastnom spacáku

Viac info na: krajsietatry.sk/chata-encian

Zrealizované projekty

Kondičná dráha na Štrbskom Plese

Novú kondičnú dráhu, ktorú začiatkom augusta otvorili na Štrbskom Plese, si ako prvý otestoval vodný slalomár Michal Martikán. „Je to úplne fantastické, že sa tu dá okrem skvelého tréningu, ktorým je beh okolo plesa, zacvičiť aj množstvo cvikov, nielen tie, ktoré sú tu predpísané. Fantázii sa medze nekladú. Určite je to plus pre všetkých ľudí," pochvaľoval si štvornásobný olympijský medailista.

Kyslíková dráha má dĺžku 2,2 kilometra a šesť stanovíšť s náradím z dreva, na ktorom si môžete podľa návodu zacvičiť.Dráha je certifikovaná Adidasom. Kondičný tréner pripravil dve verzie cvičení - ľahšiu a ťažšiu, takže každý si môže vybrať to, čo si myslí, že zvládne. Kondičku si na nej môže otestovať každý, využívať ju môžu nielen športovci, ale aj bežní návštevníci.

„Je to dobré aj pre malé detičky, ktoré sa na nižších prekážkach radi zahrajú, zacvičia si," konštatoval Martikán, ktorý v Tatrách absolvoval krátky regeneračný pobyt, počas ktorého si vyskúšal i pádlovanie priamo na jazere. „Každý deň som mal možnosť spolu s hotelovými hosťami pádlovať si po Štrbskom plese. Denne to bolo dve a pol hodiny, čo je super k celkovej regenerácii a k oddychu od divokej vody. Je to samozrejme iné ako kľačať v mojom kanoe, ale je to veľký zážitok," netajil sa dvojnásobný olympijský víťaz a štvornásobný majster sveta na divokej vode.

Tatry do vrecka

Poďte s nami do Tatier! S najnovšou aplikáciou Tatry do vrecka sa určite nestratíte a poľahky nájdete všetko, bez čoho sa počas svojho pobytu v najmenších veľhorách sveta nezaobídete. Stačí, ak ste majiteľom iPhonu a Tatry budete mať po celý čas doslova na dlani. Tak neváhajte a stiahnite si ju ZADARMO aj vy!

iPhone aplikácia Tatranského okrášľovacieho spolku vám ukáže, kde sa nachádza všetko čo potrebujete. Obchody, ubytovanie, bary, zábavu, bankomaty... Jednoducho všetko, čo hľadáte. Zahoďte klasické mapy, siahnite do vrecka a vyberte svoj iPhone. V ňom nájdete odteraz všetko, čo potrebujete.

Tatranské Haraburdy

TOS vytvoril novú stránku Tatranské Haraburdy Dlhodobo nás neteší stav niektorých historických budov stojacich na území Vysokých Tatier. Niektorí si ešte pamätáme, ako sme v nich nakupovali mlieko alebo chodili na návštevy k priateľom, ktorí v nich bývali.

Dnes len bezútešne, a najmä bezmocne, chodíme okolo budov obohnaných vysokým plotom, spoza ktorých na nás vykúkajú ošarpané omietky secesných striech, vikierov...

Keďže nemáme iné páky ako poukázať na stav niektorých budov na území Tatier a zároveň nemáme nástroje ako vlastníkov primäť k náprave tohto stavu, rozhodli sme sa tieto „haraburdy" kulminovať a kategorizovať na jednom mieste. Veríme, že aspoň takto niektorých vlastníkov primäme k záchrane týchto cenných architektonických skvostov, ktoré dotvárajú kolorit Vysokých Tatier.

Nový EKO-SKIBUS

V Tatrách momentálne premávajú eko-skibusy na linke Tatranské Zruby - Tatranská Lomnica a Tatranská Lomnica - Veľká Lomnica.

Cestovný poriadok nájdete na tejto adrese

Turistický prístrešok Lomnická vyhliadka

Altánok na Lomnickej vyhliadke kedysi stál, no vplyvom poveternostných podmienok ho odfúklo. Preto sa spolok rozhodol pre jeho obnovu. Jedným z determinantov rozhodnutia bol fakt, že chodník je najnavštevovanejším chodníkom vo Vysokých Tatrách a je z neho najkrajší výhľad do Studených dolín a ak to príroda dovolí, je to príjemné slnečné miesto.

Projekty v príprave

Ekofarma

„Vráťme na zjazdovky ovce a kravy."

Prvotnou myšlienkou bol návrat oviec a hovädzieho dobytka naspäť na zjazdovky. Avšak hlavným cieľom nebola vidina hospodárskeho využívania tohto dobytka pre produkciu mlieka a mäsa. Nechceli sme podnikať a začať „robiť poľnohospodársky biznis". Naopak. Hlavnou hybnou myšlienkou bolo spásanie zjazdoviek v lete a ich príprava na zimu. To je prvý aspekt. Druhý predstavuje samostatný proces ich kosenia. Kosenie sa obvykle uskutočňuje motorizovanými mechanizmami – ratrakmi a traktormi, ktoré trávne spoločenstvá obvykle mulčujú.

Čiže, ak to zhrniem, prvotnou formujúcou myšlienkou bol síce návrat oviec do horského prostredia, ale hlavným determinantom bol šetrný prístup k úprave zjazdoviek. Chceli sme odstrániť z letnej prípravy zjazdoviek motorové mechanizmy. Ďalším, a možno o to dôležitejším faktom, bola rekonštrukcia pôvodných lúčnych spoločenstiev na zjazdovkách, ktoré do istej miery tvoria úlohu horských zjazdoviek.

Zjazdovky po rekonštrukciách horských stredísk sú ale v stave, kedy túto úlohu plniť nemôžu. A tu sa prejavil aspekt okrášľovacieho spolku. Rozhodli sme sa, že v rámci prinavrátenia pastvy do horského prostredia, musíme najprv začať s rekonštrukciou trávnych spoločenstiev. Jednoducho povedané, ak tu chceme ovce, musíme im dať najprv niečo žrať...