Späť na zoznam výstav

Pripravovaná výstava:

Insitný Imaginizmus: Ana a Nataša Knjazovic

Kurátor výstavy: Carmen Kováčová

Termín výstavy: 2. 5. – 30. 6. 2015

Miesto konania: Galéria Encián, Skalnaté pleso

Na Skalnatom plese v Galérii Encián pútala pozornosť turistov výstava Any a Nataši Knjazovic – pokračovateliek tradície insitného umenia z Kovačice. Je to veľmi neobvyklé, aby tri generácie tvorili v tom istom duchu a štýle. Jan Knjazovic patril k zakladateľom insity v Kovačici, jeho dcéra a vnučka rozvinuli vlastnú výtvarnú poetiku, kolorit, témy. Posolstvo celej výstavy najlepšie vystihujú názvy obrazov Neboj sa lásky a Láska je všade okolo teba. Obidve autorky nadviazali na to, čím očarilo umenie z Kovačice celý svet – úprimná radosť, bezprostrednosť, výrazná a veselá farebnosť, detská hravosť a jednoduchosť maľby.

Nataša, najmladšia z rodu, vnáša do svojich malieb najviac poetiky, ženského sveta. Prirodzene sa odpútala od jednoduchého sveta roľníkov a tém, ktoré pôvodne rezonovali v maľbe kovačicských insitných autorov. Veď maliar má stvárňovať predovšetkým svoj vlastný svet, poznanie a skúsenosti. Z dedinských polí a lúk premiestnila Nataša postavy do nešpecifikovanej krajiny, idylicky štylizovanej. Prevláda tu štíhla figúra mladého dievčaťa, ženy vo vysnívanom svete, plnom rozkvitnutých stromov a kvetov. Centrom obrazu sa stáva človek a jeho príbeh. Jemný vtip a humor, romantické dvojice a láskavý pohľad na svet pôsobia dojímavo. Stálymi rekvizitami jej malých obrázkov sú pávie perá, škrabošky, cirkusové šapitó, koníky, artisti, povrazolezci balansujúci na lane. Najčastejšie rozvíja príbeh mladého páru. Scénu dotvára v chagallovskom duchu huslistom hrajúcim na streche, v korunách stromov. Vznášajúci sa mladomanželia a anjeli letiaci nad dedinou – to všetko vyvoláva ľahkosť, radosť a potešenie. Núti nás zamýšľať sa nad otázkou: Je šťastie také prosté ? Veď jediný problém je, kde a ako oprieť rebrík, ktorý vedie do neba. Na počudovanie často maľuje nahé ženské postavy, ale cudne , placho až naivne, veď ide o naivné umenie. Veselé a rozihrané sú obrázky Nataši Knjazovic.

Ana Knjazovic – Noc čierna, kobaltová, ultramarínová, temná a nespútaná. Maľuje s vášňou svet dedinského horúceho leta. Tomuto pocitu najviac vyhovuje noc vzrušujúca, pulzujúca a vášnivá. Je to jednoducho divoká jazda. Vzpínajúce sa kone a rozkokošené kohúty sľubujú vášeň a zdôrazňujú celý erotický kontext. Anine obrazy sa hmýria zvieratami žijúcimi s dedinčanmi v zvláštnej symbióze. Ľudia a príroda sú nedeliteľnou súčasťou jej farbami hýriaceho sveta. V naivnom svete je možné všetko – modré kone, fialové stromy, tyrkysové kozy, ľudia oveľa väčší ako domy, kukurica ako symbol dobrej úrody ale aj plodnosti. Všetko je v divokom pohybe, bujarom víre, v prudkom tanci a virvare. Autorka nás podmanivo vťahuje do neskrotnej krútňavy svojich postáv.

Tento svet je možno zidealizovaný až rozprávkový, ale má úžasnú schopnosť imaginácie a vyvolávania pozitívnych pocitov. Ľahko uveríme, že zázraky sa stále dejú.

Insitný Imaginizmus: Ana a Nataša Knjazovic